fbpx

Kuidas kasvatada enesekindlat last?

Sünnist saadik õpivad lapsed peadpööritava kiirusega uusi oskusi. Lisaks uutele oskustele omandavad nad ka enesekindluse neid oskusi kasutada. Kui lapsed saavad vanemaks, võib enesekindlus olla sama oluline kui uued oskused. Edusammude saavutamiseks peavad lapsed oma võimetesse uskuma, pidades samal ajal meeles, et nad saavad hakkama ka siis, kui nad mõnes asjas nii edukad ei ole. Eduelamuste kogemine ja ebaõnnestumistest ülesaamine aitavad enesekindlust arendada.

Siin on 12 viisi, kuidas panna lapsi tundma end võimekana ning aidata neil saada maksimaalset kasu enda oskustest ja annetest.

1. Näidake ise enesekindlust välja (isegi kui Te seda mõnes hetkes ei tunne)! Lastele on suureks eeskujuks, kui nad näevad, et olete uutes situatsioonides enesekindlad ja optimistlikud. See ei tähenda teesklemist, et olete täiuslik. Tunnistage ka oma ebaõnnestumisi, kuid ärge keskenduge neile, vaid hoopis positiivsetele asjadele, mis aitavad edu saavutada.

2. Ärge ärrituge ebaõnnestumiste peale. Näidake lapsele, et igaüks teeb vigu ning oluline on neist õppida. Enesekindlad inimesed ei lase ennast ebaõnnestumistest heidutada. Mitte sellepärast, et nad kunagi ei ebaõnnestu, vaid sellepärast, et nad oskavad tagasilöökidega toime tulla.

3. Julgustage lapsi uusi asju proovima. Ärge keskenduge sellele, mida nad juba hästi oskavad, vaid innustage neid proovima uusi asju. Uute oskuste omandamine suurendab laste enesekindlust ja võimendab tunnet, et nad suudavad hakkama saada kõigega, mis nende teele satub.

4. Laske lastel ebaõnnestuda. On loomulik, et soovite oma last ebaõnnestumiste eest kaitsta, kuid lapsed õpivad katse-eksitusmeetodil ning eesmärgi mittesaavutamine õpetab neile, et alati ei lähe kõik plaanipäraselt. See paneb lapsi rohkem pingutama.

5. Kiitke visadust. On väga oluline oskus õppida mitte alla andma kohe pärast esimest eksimust või ebaõnnestumist. Enesekindlus ja hea enesehinnang ei tähenda seda, et kogu aeg kõik õnnestub, vaid tuleb olla piisavalt tugev, et uuesti proovida ja mitte kurvastada, kui mõnes olukorras ei olda parimad.

6. Aidake lastel leida nende kirg. Enda huvide teadvustamine aitab lastel välja arendada identiteeditunnet. See on enesekindluse arendamisel väga oluline ning annab tohutu tõuke ka enesehinnangule.

7. Seadke eesmärgid. Aidake lapsel muuta soovid ja unistused teostatavateks eesmärkideks, julgustades neid koostama nimekirja asjadest, mida soovitakse täita. Seejärel harjutage pikemaajaliste eesmärkide jaotamist lühemaajalisteks. Selliselt aitate tal õppida oskusi, mida ta vajab eesmärkide saavutamiseks terve elu vältel.

8. Tunnustage pingutusi. Laste kiitmine nende saavutuste eest on väga tore, kuid oluline on ka neile teada anda, et tunnete uhkust nende pingutuste üle sõltumata tulemusest. Uute oskuste arendamine nõuab rasket tööd ning tulemused ei tule alati kohe. Andke lastele teada, et hindate nende püüdlust.

9. Arvestage nende pahameele ja kaeblemisega. Lapsed võivad väljendada oma pahameelt mõningate ülesannete suhtes, kuid tegelikult tunnevad tunnevad nad ennast kasulikena, kui nendega arvestatakse eakohaste tööde tegemisel (näiteks mänguasjade kokku korjamine, lauakatmine, nooremate õdede-vendade lasteaiast/koolist ära toomine). Koolijärgsed tegevused ja kodutööd on olulised ning tunne, et oled pere jaoks vajalik, on hindamatu.

10. Võtke omaks ebatäiuslikkus. Täiskasvanuna me teame, et täiuslikkus on ebareaalne ning on oluline, et ka lapsed õpiksid seda võimalikult vara. Tuletage lastele meelde, et vähem täiuslik olemine on inimlik.

11. Aidake neil edu saavutada. Väljakutsed on lastele kasulikud, kuid neil peaks olema ka piisavalt ülesandeid, milles neil on kindel võimalus edu saavutada. Aidake lapsel osaleda tegevustes, mis panevad teda tundma ennast mugavalt ja enesekindlalt, et võtta vastu suuremaid väljakutseid.

12. Näidake välja oma armastust. Andke lapsele teada, et armastate teda tingimusteta (olgu võit või kaotus, olgu head hinded või kehvemad), ka siis, kui olete millegipärast pahane. Sisendage lapsele kindlustunnet, on ta alati suurepärane, mitte ainult siis, kui ta midagi suurt saavutab. See suurendab lapse enesekindlust ja tõstab tema enesehinnangut.

Allikas: Varajase Kaasamise Keskus, http://childmind.org, pildid Unsplash/Xavier Mouton