fbpx

Psühholoog Liis soovitab lugemiseks Atle ja Kari Dyregrovi raamatut “Toimetulek leinaga“.

Raamat “Toimetulek leinaga” on kirjutatud kahe Norra autori, Atle Dyregrov ja Kari Dyregrov, poolt, kes on teinud aastatepikkust tööd leinajatega. Raamat on sobilik lugemismaterjal leinajatele, aga ka isikutele, kes töötavad otseselt leinajatega või on muul viisil toeks leinajatele. Raamatus on kirjeldatud nii teoreetilist tausta kui ka praktilisi nõuandeid.

Olulisemad mõtted raamatust:

  • Inimesed, ka sama perekonna liikmed, võivad kogeda väga erinevaid leinareaktsioone, näiteks kurbust, igatsust, puudusetunnet, ärevust, ebareaalsuse tunnet, viha, süü- ja vastutustunnet, ent ka kergendust ja kurnatust; füüsilisi reaktsioone nagu une- ja energiapuudust, isutust ja valuaistinguid; kognitiivseid raskusi nagu mälu- ja keskendumisprobleeme.
  • Lähedase kaotus võib inimesele kaasa tuua traumaatilisi kogemusi, mis on põhjustatud tugevatest üleelamistest. Mälestused juhtunust võivad väljenduda näiteks tahtmatute mälusähvatustena. Leina- ja traumareaktsioonid võivad teatud juhtudel olla teineteisega tihedalt põimunud.
  • Laste leinareaktsioonid ei erine oluliselt täiskasvanute reaktsioonidest, sarnaselt võivad ka lapsed kogeda leina- ja traumareaktsioonide põimumist. Küll aga olenevad reaktsioonid lapse vanusesest. Lapsed vajavad juhtust arusaamiseks täiskasvanutepoolset avatud ja ausat suhtlust.
  • Tavalise leina ja komplitseeritud leina reaktsioonid on olemuselt sarnased, ent erinevus seisneb ennekõike reaktsioonide intensiivsuses. Kui inimese igapäevaelu toimimine on oluliselt häiritud ja esimese poolaasta möödudes jätkub sügav lein, on soovitatav otsida professionaalset tuge.
  • Lein on ajas muutuv, iga inimese lein on unikaalne ning lähtuvalt inimeste eripäradest varieerub see, milliseid meetoteid leinaga toimetulemiseks kasutatakse. Raamat annab ülevaate erinevatest praktilistest eneseabimeetoditest, mida kasutada näiteks ärevuse, viha ja igatsuse leevendamiseks.
  • Lisaks on võimalik raamatust lugeda ka teisi kasulikke nõuandeid, kuidas on suhtlusvõrgustikul või saatusekaaslastel, kes on samas situatsioonis, võimalik olla leinajale või teineteisele toeks.