fbpx

KAS PANEME PAHA LAPSE NURKA?

KELLELE

Õppekavarühm ISCED 97: Tervis ja heaolu, sotsiaalteenused, (761) lastehooldused ja sotsiaaltöö.

Koolitus on suunatud eelkõige lapsevanematele, et mõelda miks mõni väikelaps lööb, hammustab või jonnib. Analüüsime häbistavate karistamise negatiivset mõju ja anname nippe kuidas saaks lahendada keerulisi olukordi.

SISU

Sildistamine – paha laps, hea laps, tubli laps jne õpetab last nägema ennast läbi kõrvaltvaataja pilgu ning laps hakkab ootama silti igale oma tegevusele. Negatiivse alatooniga sildi puhul tekib lapsel kiiresti õpitud teadmine, et tema ongi „paha laps“. Uuringud on näidanud, et võime häbi kogeda areneb juba väikelapseeas ja  suurt häbitunnet saab seostada depressiooni tekkega juba eelkooliealiste hulgas. On lihtne unustada, et täiskasvanute jaoks tähtsusetu juhtum võib väikelapse jaoks emotsionaalselt väga võimas olla. Väikelapsele “Häbi sul olgu või paha laps” ütlemine on nii tavaline, et seda peetakse laiemalt elu kontekstis ebaoluliseks. Kuid lapse maailmas annavad sellised avaldused lapsele teavet selle kohta, kes ta on. Eelkooliealine laps kujundab endast minapildi, kasutades selleks teiste, eriti autoriteetsete ja armastatud inimeste hinnangulist tagasisidet.

Kelle sõnad lapsele kõige rängemalt mõjuvad? Häbistamine on eriti kahjulik, kui seda põhjustab isik, kelle suhtes tuntakse kiindumust – näiteks vanem või mõni teine lähedane inimene.

Koolitusel räägime väikelapse keerulise käitumise tagamaadest. Milline käitumine on üldse eakohane ja mis mitte? Kuidas sekkuda, kui laps hammustab või lööb? Kas kasvatame enesekindlat ja eneseteadlikku last või kogemata hoopis tema häbi- ja süütunnet?

KOOLITAJA

Koolitaja on  Liina Lokko, kes on kaasava hariduse teemadega tegelenud juba üle 18 aasta. Viimastel aastatel on Liina olulisemaks koolitusvaldkonnaks tõusnud laste eneseregulatsioonioskuste kujundamine ning käitumishäirete ennetamine ja leevendamine. Liinal on pedagoogiline haridus ja teadusmagistrikraad arstiteaduskonnast epidemioloogia erialalt, lisaks rohked enesetäiendused erinevatelt koolitustelt nii Eestist kui mujalt. Erilist tähelepanu pöörab ta oma töös varajase märkamise ja sekkumise põhimõtetele.

AEG

Koolitusest on võimalik soetada salvestis, mida on võimalik omale sobival ajal kuulata 30 päeva jooksul.

Koolituse kestus on 1,5 tundi (2 ak tundi).

HIND

Salvestise hind on 20 eurot (sisaldab käibemaksu)

OSTA

Salvestist on võimalik soetada meie e-poest: https://www.vkkeskus.ee/pood/