fbpx

Õnnelik paarisuhe on õnneliku pere alus. Iga paar, kes lapse saab, elab läbi muutuse perekonnas – lapse sünniga seisavad uue maailmakodaniku vajadused üleöö kooselu keskpunktis. Kuidas leida aeg ja tekitada ruumi paarisuhte jaoks? Harmooniline keskkond kodus tagab lastele turvalise kiindumussuhte ja toetuse.

Meie psühholoog Kairit soovitab lugeda Jesper Juul’i raamatut ”Jääda armastajateks”. Raamat kirjeldab hea paarisuhte võtmetegureid hoolimata laste olemasolust ning sisendab vanematesse julgust kahekesi olemiseks: just sellest kujuneb kõigi pereliikmete õnne alus.

Psühholoog Kairiti olulisemad mõtted raamatust:

  • Paaride omavaheline suhe ning romantika on tähtsam kui kasvatus. Selle asemel, et tegeleda koguaeg lastega, tuleb leida aeg ja tekitada ruumi oma ka paarisuhte jaoks.
  • Kes oma partnerit aina kritiseerib, esitab talle pidevalt väljakutseid tülitsemiseks. Selleks, et partnerite omavaheline suhe muutuks jälle südamlikuks, ei jää SINUL üle muud kui, et SA pead oma partnerit aktsepteerima just niisugusena nagu ta on.
  • Tähtis ei ole see, kumb teist õigesti last/lapsi kasvatab, vaid mida SINA tahad, mida SINU partner soovib – ning mis toimib. Ja kui miski ei toimi, ei aita ka noomimine. Kasu on ehk sellest kui partner saab SINUGA rääkida olukorrast ja sellest, kuidas tema seda olukorda koges ning SINU ülesanne on teda kuulata. SUL on võimalik ka oma partnerilt ise küsida, kuidas tema ennast mingis olukorras tundis, millist tuge oleks tema sel hetkel SINULT soovinud seoses lastega.
  • Kui vanemate vahel on lahkhelid ja nad tihti tülitsevad ning ka lapsed tegutsevad sageli viha ajel, siis võiks vanemad rääkida avameelselt oma ootustest ja tunnetest, et siis oma soovide ja vajaduste eest seista. Kui vanemad õpivad (uuesti) teineteisega lugupidavalt ümber käima, läheb ka lastel taas paremini ja ka nende viha annab järele.
  • Kui partnerid ei suuda üksteist aktsepteerida sellisena nagu nad on, peaks mõtlema sellele, et äkki on teie ja teie laste jaoks parem, kui te lahku läheksite. Võibolla suudate olla vanematena sõbralikus suhtes ka siis, kui olete lahus. Lahutus (lahkuminek) ei lahenda omavahelisi probleeme partnerite vahel. See on aga mõnikord viimane võimalus teineteist mitte enam haavata. See võimaldab kaitsta ka oma laste heaolu.
  • Lapsed armastavad oma vanemaid tingimusteta, ka juhul, kui üks neist- või ka mõlemad- ei suuda käituda kooskõlas üldkehtivate moraalinormidega. Plahvatuslikel ja koledatel lahkuminekutel, mille sisuks on vanemate võimuvõitlus, on lastele traumaatiline mõju.

Aktsepteeri teist inimest sellisena nagu ta on, ära proovi teda muuta. Inimene muutub vaid siis kui ta ise seda väga soovib.