fbpx

Lapse kõne areng esimesel viiel eluaastal

Laps hakkab suhtlema juba ammu enne seda, kui ta ütleb oma esimese sõna, kuid kõik lapsed ei arene ühtemoodi ning ühesuguses tempos. Käesolevast artiklist saad rohkem teada sellest, mida laps peaks olema omandanud esimesel viiel eluaastal ning kuidas on võimalik lapse kõne arengut toetada.

Laps peaks olema omandatud loetletud oskused iga kirjeldatud vanuseperioodi lõpuks. Ühe oskuse puudumine kindlas vanusevahemikus ei tähenda, et tal oleks koheselt probleem. Spetsialisti poole peaksite abi saamiseks pöörduma siis, kui Teie lapsel puudub enamik loetletud oskustest.

Leia oma lapse vanus ning vaata, mida peaks laps selles vanuses omandama ning kuidas Sina saad teda toetada.

Sünnist kuni esimese eluaastani

Esimesest kuni teise eluaastani

Teisest kuni kolmanda eluaastani

Kolmandast kuni neljanda eluaastani

Neljandast kuni viienda eluaastani

 

 

Esimesel kolmel eluaastal luuakse alus kogu kõne arengule. Kõne-, keele- või kuulmisprobleemid võivad põhjustada pikaajalisi ja püsivaid probleeme edasises lapse elus. Vajadusel leidke abi varakult!

 

Allikas: American Speech-language-hearing association; tõlkinud Varajase Kaasamise Keskuse logopeed Carina Aria ja eripedagoog Kati-Helmeste Riet; kohandanud Varajase Kaasamise Keskus; pilt: unsplash/Marisa Howenstine

 

Nippe ja mõtteid laste kasvamisest ja kasvatamisest jagame ka veebikoolitustel. Meie e-poes saad registreeruda tulevatele koolitustele ning soetada populaarsete koolituste salvestisi, et kuulata neid endale sobival ajal!