fbpx

Pereterapeut Jesper Juul kirjeldab hea paarisuhte võtmetegureid ja sisendab vanematesse julgust kahekesi olemiseks: just sellest kujuneb kõigi pereliikmete õnne alus. Selle asemel, et keerelda kogu aeg laste ümber, võtke pigem aega ja ruumi oma armusuhte jaoks. Ainult nii tekib harmooniline keskkond, mis tagab lastele turvalise kiindumussuhte ja toetuse. Seega on parem kulutada osa pere-eelarvest lapsehoidjale, kui tunda stressi kahekesi restorani külastades. 

Psühholoog ja pereterapeut Katrini olulisemad punktid raamatust:

  1. Õnnelik paarisuhe on õnneliku pereelu alus.
  2. Koos raskustega võideldes me kasvame – kui vanematega on kõik korras, võib sama öelda ka laste kohta.
  3. Kui ühel vanematest on lapsega eriliselt lähedane suhe – mida see partnerlusega teeb.
  4. Millal on lahutus parem valik? – lahutatud vanemad ja lapse heaolu.

Tema raamatu sõnumiks on see, et vanemad ei pea lapsi hästi kasvatades olema ise täiuslikud. Pole üldsegi patt võtta aega iseenda ja oma partneri jaoks!

Sageli on lapsevanemad nii pühendunud oma vanemlikule rollile, et unustavad paarisuhte. Selle tulemuseks on rahulolematus ja frustratsioon läheduse vajaduse rahuldamatusest. Seega tahtes head lastele, on tulemuseks hoopis kehvemad suhted peres. Heal juhul jõuavad lapsevanemad pereteraapiasse, et leida uusi lahendusi. Paljud aga kannatavad kodus ja abini ei jõua.

Mul on pereterapeudina hea meel, et Jesper Juul on raamatu lapsevanematele kirjutanud ja avatult paarisuhte olulisusest kirjutab, mis on võtmetegur kogu pere heaolule.  Ise rakendan paari- ja pereterapeudina samuti seda mõtet, et lapsevanema roll on oluline, aga ei tohi unustada ka paarisuhet.

Raamat on hea lugemine lapsevanematele, kelle peres kasvavad väikesed lapsed ja kes on väga pühendunud vanemlikule rollile ja ei leia aega muudele elu valdkondadele, mis neile varasemalt rõõmu valmistasid. Vanemad ei pea lapsi hästi kasvatades olema täiuslikud, lapsed vajad inimlikke vanemaid, kes oskavad võtta aega iseenda ja partneri jaoks. 

Lapse käitumisprobleemide põhjus võib olla selles, et lapsevanemad on unustanud enda paarisuhte ja laps tunneb nende frustratsiooni, millega ta midagi peale hakata ei oska – ainus viis on probleem halva käitumisega endast välja elada. Kui on probleemid peres võiks soovitada lapsevanematele kas pere- või paariteraapiat, et enda suhtega tööd teha ja seejärel saab teha tõhusat koostööd lapsevanematena. 

Vaata teisi raamatusoovitusi siin: Varajase Kaasamise Keskuse raamatusoovitused